Vysávání je v některých domácnostech nepříjemná činnost, o kterou se i někdy pohádáme, na koho ten černý Petr padne. Tak si pojďme říct, jak vybrat ten nejlepší vysavač právě pro vás a vaši domácnost. A jak si tuto činnost hodně zpříjemnit. Protože u nás je to oblíbená činnost, protože jsme našli ten správný doplněk do domácnosti a vysávání si nakonec užívá i můj alergický manžel. Nemusíte mít doma výstavku, stačí jeden, ten správný.

Koberec nebo tvrdá podlaha

První věc než jdeme vybírat vysavač bychom si měli říct, kde a na jakou podlahu ho budeme používat. Máme hodně koberců nebo tvrdou podlahu jako je lino, vynil, plovoučka, dřevěná podlaha? Že na tom nezáleží? Věřte mi, že záleží… A co velikost bytu? Jasně další důležitý parametr podle kterého vybíráme. Ještě tu máme aspekt zvířátka a děti. A co takové schodiště? Kdo máte větší dům, víte, jak dokáží být schody při vysávání velký protivník.

Klasický podlahový vysavač

dyson bezsáčkový vysavač

snadné vysypávání DYSON

Hodí se do všech domácností, právě svou univerzálností. Je jedno zda se rozhodnete pro sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Sáčkový má obrovskou výhodu hlavně pro alergiky, se sáčkem se lépe manipuluje při výměně. Ale i u některých lepší typů bezsáčkových je vysypávání prachu velmi propracované, stačí pouze zmáčknout tlačítko a spodní víko se otevře a nečistoty jsou rázem pryč. Určitě při výběru koukejte na litráž sáčku/nádoby, pokud máte větší byt nebo dům a domácího chlupatého mazlíčka, oceníte větší objem, doporučuji 4litry a více.

Nezapomeňte taky na výbavu vysavače jako jsou náhradní nástavce, majitelé koberců a zvířátek preferují turbo kartáč, perfektní je s vlastním elektrickým pohonem, ale ty se téměř nevyrábí, budete se muset spokojit s nástavcem poháněným vzduchem, ale svou práci také zvládne dobře, existují i malé turbo kartáče vhodné hlavně na čalounění, pohovky a mini koberce. Parketový neboli nástavec pro tvrdé podlahy je perfektní pokud koberce doma nemáte, má jiný tvar a k podlaze je více přisátý, na kobercích se s ním nadřete, a koberec opravdu nebude lépe vysátý, přestože budete mít ten dojem. Naopak si s ním můžete kobercová vlákna poničit a odřít.

Další doplňkové příslušenství

určitě si vyberte vysavač s přídavným příslušenstvím jako je štěrbinová hubice, nástavec na čalounění, to je základ, co by měl každý vysavač mít. Máte vysoké stropy? V nabídce jsou i dokoupitelné prodloužené trubky, nebo delší štěrbinovka, abyste dosáhli do všem koutů. A co třeba prach na rámech obrazů, parapetech, mřížkách větrání? Najdete i kartáčovou hubici, která vám pro tyto účely poslouží.

tyčový vysavač Electrolux

tyčový vysavač Electrolux

Tyčový vysavač

Nenechte se zmást, tyčový vysavač není jen do malých bytů a garsonek. Může nahradit roli hlavního vysavače, ale je to spíš doplňkový vysavač do většího bytu nebo domu. Jeho výhody jsou hlavně lehkost a mobilita, svěřit ho můžete i dětem, ale ocení ho i babička. Vysávání s ním je velmi snadné a rychlé, rozsypala se v kuchyni rýže? S tyčákem je hned čisto. Přišly děti z pískoviště a botičky si moc neoklepaly? Nevadí, s tyčovým vysavačem se ani nestihnete rozčílit 🙂 A co již zmíněné schody? No přeci nebudete tahat velký vysavač a trápit se s kabelem. tyčový vysavač na schody je ideální. Navíc jde o elegantní prvek, který nemusíte schovávat do skříně.

Jeho nevýhoda je malá nádobka a další omezení je výdrž baterie. Proto koukejte na kapacitu baterie alespoň 18V, vývoj u těchto vysavačů je stále právě ve výdrži baterie. Najdete i vysavače s výdrží déle než jedna hodina. I filtr je u těchto vysavačů více než dostačující.

Když vysává robot

robotický vysavač

robotický vysavač

Pokud je pro vás vysávání tak nepříjemná činnost, přenechte jí robotovi. Robotický vysavač to za vás rád udělá. Klidně ho naprogramujte tak, aby vysával, když nejste doma. Moderní stroje si i cestu naplánují a sám se pak vrátí do nabíjecí stanice. Můžete mu i některá místa zakázat, třeba misku s vodou pro pejska. Senzory mu zabrání do věcí narážet, chrání ho před spadnutím třeba ze schodů, pozná i když zajede do jiné místnosti. Před vysáváním si prostor zaměří a pak se pustí do nejefektivnějšího úklidu.

Tohoto pomocníka, ale musíte pouštět pravidelně, je skvělý právě na lehký úklid, běžný prach. Zapomeňte na velký úklid a silnou nečistotu. Nádobku je také pravidelně vysypávat, právě kvůli menšímu objemu. Zase jde spíše o doplňkový vysavač než jako hlavní. Na kobercích bude mít co dělat, pokud tedy máte doma dost koberců hlavně s vysokým chlupem, na tohoto kamaráda raději zapomeňte.

Filtry a čištění

zanesený filtr

filtr tyčového vysavače

Při nákupu si také prohlédněte filtry vysavače, je to velmi důležité a je jedno jestli jste nebo máte doma alergika, astmatika. Filtry nechrání jen nás, ale také samotný vysavač, aby co nejdéle vydržel a pomáhal. Několikanásobná filtrace je zajimavý pojem, ale čím více filtrů, tím lépe, HEPA filtr je super, ale jelikož jich je několik typů a stupňů, akorát vás to zmate, protože není HEPA jako HEPA. Třeba i sáček nebo cyklonový filtr už je jeden stupeň filtrace. Všechny filtry byste měli udržovat v čistotě, protože zanesený filtr už neplní svojí funkci, protože už nečistoty nezvládne zachytit a můžou se dostat tam kam nemají, v nejhorším případě zpět do prostoru, který jsme právě vysáli. No není to absurdní? Samozřejmě, že je, ale děje se to v hodně domácností. Ale my všichni uklízíme moderně a efektivně 🙂 Filtry se musí buď vyměnit, ale spoustu z nich jsou omyvatelné pod proudem vody, plastové části můžete očistit a pak případně dát do myčky (bez nádobí). Já filtr nechám vyčistit AGENTa, protože vím, že bude opravdu čistý úplně jako nový.

moje oblíbená vůně

vůně do vysavače

Voňavý tip na závěr

Udělejte z vysávání voňavý rituál. Uvidíte, že se to zalíbí i zbytku rodiny a třeba se jako u nás o vysavač budete prát. Existují různé vůně do vysavače, ale musím říct, že výdrž je velmi malá a intenzita vůně slabá, převážně se prodávají voňavé válečky, ale ty na

sebe nachytají prach a válečky se obalí a efekt vůně je ta tam. Kdežto voňavé granulky se v sáčku volně pohybují a vzduchem se ještě více rozpohybují a pohybem rozvoní. Vůně vydrží i několik měsíců, záleží jak často vysáváte, stačí lžička rozsypat na zem a vysát, do bezsáčkového vysavače, tyčového i robotického vkládám v prodyšném sáčku mezi filtr, protože by se granulky mohly dostat do míst kam nepatří.

Nebojte se, že byste si nevybrali vůni, je jich přímo sedm a u nás doma teď frčí vanilka, která ale v nabídce pokračovat nebude, další oblíbená je citron a santalové dřevo. Všechny jsou krásné, proto máme dvě nebo tři načaté a měníme podle nálady, nebo ročního období. Vůni si užijete nejen při vysávání, ale i několik hodin potom.

Objednáváte poprvé? Přečtěte si něco o výhodách první objednávky a co vám určitě nesmí chybět v nákupním košíku Pár bonusů pro první objednávku – jak je získat a ušetřit ještě víc!

Pin It on Pinterest

Share This