Vyberte stránku

Dost často slýchávám, že lidi myčku odsuzují, že je to drahá záležitost a ve dvou lidech se to nevyplatí. Raději budou mýt nádobí v ruce. Podzim je skvělá doba na pořízení nového pomocníka do domácnosti a za mě je tento stejně důležitý jako pračka nebo lednice. Když jsem procházela rekonstrukcí bytu, největší radost jsem měla ze zapojení myčky. A co vím stoprocentně? Že se vyplatí i ve dvoučlenné domácnosti.

Spotřeba a úspora

myčka nádobí

skvělý pomocník do domácnosti

Průzkumy ukazují, že myčky nádobí výrazně ušetří čas a také peníze za energii a vodu! Ruční mytí nádobí vám v průměru zabere 55 minut po jednom jídle u čtyřčlenné rodiny. Za rok je to neuvěřitelných 14 dní strávených u dřezu. Další překvapení jsou čísla za energii a vodu. U jedno mytí a opláchnutí nádobí spotřebujete až 40 litrů vody. Pokud myjete pod tekoucí vodou je to dokonce 80 litrů vody.

Dnes jsou myčky vyráběné i pro 14 sad nádobí, což je trojnásobek množství nádobí, které čtyřčlenná rodina užívá během dne. Spotřeba vody je průměrně okolo 10 litrů studené vody na jedno mytí (v závislosti na typu myčky a zvoleném programu). Pouze část vody se ohřívá na 40 až 70°C a k tomu stačí méně než 1 kWh elektrické energie. Závěr je tedy takový, že ruční mytí nádobí je téměř dvakrát nákladnější než mytí nádobí v myčce.

Co byste ještě měli vědět

Stejně jako praní prádla i myčka má svá pravidla. Ušetří vám spoustu času i energie, vynaložené na ruční mytí. Je to obrovský pomocník, ale může i škodit. Aby myčka nádobí umyla nejen myla, je potřeba jí pravidelně čistit. Hlavně filtr na hrubé nečistoty, který je umístěn ve spodní části. Stačí ho vyjmout, zbytky jídla odstranit a filtr odmastit a opláchnout. Je to příliš? Povolejte na pomoc multifunkčního pomocníka. A každé tři měsíce vyčistěte pomocí čističe. Já používám tento ekologicky šetrný, vhodný pro ČOV.

Co do myčky nepatří?

V první řadě a kde by vás to finančně nejvíce zasáhlo jsou kovem nebo zlatem zdobené jídelní servisy. Zdobení by mohlo zmizet a vás by to mohlo velmi mrzet. I nekvalitní glazura by mohla popraskat nebo bude vypadat poškrábaně. I některé druhy skla můžou trpět. Vytvoří se na nich bělavý povrch, skleničky ztrácí svůj lesk a budou vypadat špinavě. Na každém nádobí je „cedulka“ jak je nádobí vhodné umývat. Samozřejmě existují ochranné speciální prostředky právě na mytí skla a k tomu je potřeba zvolit jemný program, některé myčky už mají přímo program „mytí skla“.

A plast, dřevo nebo teflon?

dřevěné nádobí

dřevěné nádobí

Plastové nádobí většinou mytí v myčce snáší dobře, jen vysoká teplota by je mohla zdeformovat. Opět je nádobí označeno symbolem, zda je možné umývat v myčce. Osobně do myčky dávám veškeré plastové misky, ale vždy do horního koše, kde je teplota nižší, protože je topné těleso dole.

V případě dřevěného nádobí je nejdůležitější dávat pozor na kuchyňská prkénka. Ta se vlivem cyklického tepelného namáhání po čase zkroutí a rozlepí. Lakované rukojeti se mohou také poškodit, lak se začne olupovat a nádobí bude nevzhledné. Nejméně v myčce trpí neošetřené vařečky, ale ani ty do myčky nedávám. Čistím je v lázni našeho multifunkčního pomocníka. Veškeré napečeniny, obarvení z omáček a hlavně pach z jídla krásně odstraní díky kyslíku.

Co takový teflon? Kvalitní nebo nekvalitní rozhodně do myčky nepatří. Ani titanové nádobí, nebo jakékoliv s nepřilnavým povrchem. Všechny tyto speciální povrchy mytí v myčce naruší a z nádobí, se může začít uvolňovat nebezpečné látky přímo do pokrmů. Pokud se stane, nádobí je na vyhození, nejde už zachránit. Pozor i u nerezového nádobí, které do myčky může. Ale třeba hliníkové nýty u držadel vám můžou začít černat. A to všechno hliníkové náčiní, na funkčnost to ale nemá vliv.

Pozor na nože a ostré předměty

nože do myčky nepatří

Nože do myčky nepatří

Většinou na nožích nenajdete značku, že do myčky nesmí, výrobci i budou tvrdit, že mohou. Ale pravda je taková, že se v myčce nezničí, ale ztupí. K čemu je potom takový tupý nůž? Úplně stejně jako nože se mohou ztupit i struhadla a škrabky a ty se brousí oproti nožům velmi těžko. I spoje na rukojetích se začnou ničit. Ať už jsou rukojeti dřevěné nebo plastové spoje většinou začnou rezivět a nože se vyviklají.

Poslední bod, aby myčka myla skvěle, je naučit se správně nádobí vyskládat. Většinou je uveden rychlý návod přímo od výrobce. A pokud tam nebude držte se zdravého rozumu a tedy více špinavé věci patří dolů (hrnce, talíře, velké nádobí), do horního koše skleničky, hrnečky, malé misky, sklo.

Myčka je skvělý pomocník, nezapomínejte na péči, přeci jen z talířů jíte a v hrncích vaříte. Vždy jsem používala tablety 3v1 a obyčejnou sůl z hypermarketu. Po roce používá ekologicky šetrných výrobků je myčka i po 7 letech jako nová, prostředky jsou bez fosfátů, které jsou krmivo pro sinice a tím máme tolik přírodních vod zelených bez kyslíku a možnosti koupání.

Chcete také začít mytí nádobí přátelsky k životnímu prostředí? Nebo jen pro ten pocit, že nebudete jíst z jedovatých talířů? Přečtěte si ještě, co získáte s první objednávkou u nás a jako moji čtenáři máte všechny tyto výhody.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Skvělé typy pro všechny uživatele myček, nebo pro ty, co si teprve vybírají ten nejlepší mobil
Author Rating
51star1star1star1star1star

Pin It on Pinterest

Share This