Vyberte stránku

Všichni máme rádi voňavé a měkoučké prádlo. Praní je přeci tak jednoduché, vždyť za nás pere pračka. Strčit prádlo do bubnu, zaklapnout dvířka, přidat prášek a aviváž. Zapnu a už to jede. Ale otázkou je, zda je poté prádlo čisté a voňavé. Pračka nám velmi pomáhá, ale jednou za čas je potřeba dopřát jí péči, kterou si zaslouží. Čištění pračky je důležité, abychom ji zbavily od nečistot z prádla, které se zachycují nejen v bubnu, a od zbytků pracích prášků a aviváží.

Jak pračku tedy nejlépe vyčistit?

čištění pračky

ekologický čistič pračky

Způsobů jak navrátit pračce kondici je mnoho. Záleží však zda to vyřešíte „krátkodobým řešením“ nebo hloubkovým čištěním. Co je navíc velmi důležité, zda sáhnete po surovinách ve spíži a vyrobíte nějaký čistič po domácku, nebo raději sáhnete po bezpečném čistícím prostředku? Ukážu vám několik tipů, jak se zbavit vodního kamene, usazenin a aby již pračka nesmrděla. Největší problém je vlhko a tedy množící se baterie a plísně. Nejčastěji je to v šuplíčku na prášek a aviváž, ale také i v odpadní hadici. Všechno perfektně vyčistíme, aniž bychom museli volat opraváře.

Krátkodobé čištění

Můžete sáhnout po relativně levném řešení a tím je jedlá soda, ocet, kyselina citronová, ale každé má svoje mínusy. Soda je rozpustná ve vodě, tedy čištění bude opravdu velmi povrchní. Ocet vám možná pomůže lépe, ale tento způsob čištění není doporučován ani výrobci praček. Je známé a dokázané, že ocet ničí především gumové části a že jich je v pračce dost. Kyselina citronová samotná má pouze právě krátkodobý efekt. Navíc čištění by mělo probíhat při teplotě 90°C, ale při této teplotě nejvíce vzniká vodní kámen.

Spodní filtr

spodní filtr a poklady

Jak vůbec zjistím že je něco špatně? Prádlo není tak dobře vyprané jako dřív. Voda se do pračky špatně napouští. Prací program nedojde do konce. A pračka začne zapáchat. To už ta poslední tečka. Možná ty předchozí signály jste ignorovali, ale ten zápach už prostě nemůžete. Ve všech případech je potřeba jako první vyčistit spodní filtr. Připravte se na poklady ve formě penízků, sponek do vlasů, knoflíků, nýtků a dalších prvků z oblečení. Toto čištění je jedno z těch nejpříjemnějších. Jediné na co dejte pozor je voda, která vám začne vytékat, pořádně se tedy na to připravte starými ručníky a nebo nízkým lavorem.

čištění gumy kolem bubnu

Buben a guma kolem něj

Nečistot v bubnu si všimnete hned, ale guma kolem otvoru dvířek je opět živná půda pro bakterie a plísně, u starších modelů praček se i vlákna a nečistoty z prádla za gumou rády usazují. Je potřeba vše pořádně vyčistit, k tomu vám pomůže starý menší kartáček, ano i ten zubní. Nebojte se sáhnout do hloubky, ale zase buďte velmi opatrní, guma drží na struně a nesmí vyskočit. Nebo si pomožte opět starým hadříkem. Já osobně celý prostor ještě vystříkám naředěným koupelovým čističem, který právě vodní kámen a usazeniny povolí a čištění jde mnohem lépe.

Zásobník na prací prášek a aviváž

agent do šuplíčku

Toto je prostor, který bychom měli po každém praní vytřít a nechat vyvětrat. Ruku na srdce, kdo to dělá? Ano, děláte? Tak velikánská pochvala, ale vy co to neděláte, v klidu, je nás víc. Ano já také nenechávám větrat, u nás pračka běží několikrát po sobě. Tady je to velmi jednoduché, celý zásobník vyndáme a pokud je velmi zašlý ponoříme do lázně z AGENTA, který si s ním poradí, po vyndání bude jako nový, to mi věřte. A pokud usazeniny nejsou tak velké, jednoduše vystříkejte opět koupelovým čističem a po půl hodině opláchněte a dočistěte kartáčkem nebo hadrem. A užívejte si tu pomerančovou vůni.

Jak si ještě vyčistit cestu, odkud putuje prášek a aviváž k prádlu…To je zapomínaná možnost, kde se opět můžou tvořit usazeniny a prášek se k prádlu ani nemusí dostat. Aktivujte agenta a teplého, ne vařícího, nalijte pomalu přes šuplíček, pračka je zavřená. A než začnete agenta lít, pustěte krátký program a v polovině ho přerušte. V tuto chvíli je nejlepší agenta nalít. Nechte 30minut působit a poté program spustě na dokončení.

Čištění pračky čističem

Sáhněte po čističi, který je k tomu určen. Sice babičky a maminky budou tvrdit jak je ocet a soda super, a že mají vyzkoušené. Doba se však posunula a i techonologie a výroba nových praček je jiná. Pračky jsou úspornější, tišší a mají spoustu speciálních funkcí a čidel. Tyto domácí prostředky by jim mohli vážně uškodit. A přitom takový čistič pračky stojí 79Kč a navíc je ekologicky šetrný.

odpadní hadice

Odpadní hadice

Pokud nic z výše zmiňovaného nepomohlo a problémy přetrvávají, je tu ještě poslední šance. Podívat se do odpadní hadice, toto je ta nejméně příjemná a nejvíce náročná část, Můžete si koupit v domácích potřebách hadici novou a nebo jí pojďme vyčistit. Pračku odšoupněte, hadici odpojte z odpadu a přebytečnou vodu z ní vylijte do připraveného kbelíku. Do hadice nalijte vařící vodu a nasypte odměrku AGENTA, pozor určitě nedržte v rukách, mohli byste se opařit. Je potřeba několik minut držet, aby měl Agent čas pracovat. Vyčištěnou hadici připevněte zpět do odpadu a pračku pojďme znovu vyčistit nejlépe čističem, nebo alespoň propláchnout klidně i na krátký program.

Gratuluji pračku máte perfektně vyčištěnou

Takovéto čištění už nebudete muset nikdy absolvovat. Jak je to možné? Jednoduše, začněte vybírat kvalitní prášky bez plnidel, my jich máme v nabídce hned několik včetně pracích gelů a speciálních gelů třeba na sportovní, džínové a softshellové oblečení. Více o praní s Euronou si můžete přečíst v článku zde.

Výrobky, které budete pro čištění potřebovat:

Čistič pračky cena 79Kč – můj TIP kupte alespoň 2 balení

Agent – multifunčkní kyslíkový čistič – cena 278Kč – použijete asi 4 odměrky po cca 25gramech

Čistič koupelen – cena 174Kč – naředěný v poměru 1:3

Pin It on Pinterest

Share This